A A AWydarzenia2012-11-06, 10:18komentarze (7)

Prowadzenie działalności gospodarczej: Niższe składki ZUS dla wybranych

Prowadzenie działalności gospodarczej: Niższe składki ZUS dla wybranych

Fot.: Archiwum

Jeśli zakładamy pierwszą działalność gospodarczą możemy płacić składki do ZUS na preferencyjnych zasadach – w tym roku od kwoty 450 zł, w przyszłym – od kwoty 480 zł

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy wymiaru, którą zadeklarują. – Podstawa wymiaru nie może być jednak niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik Oddziału ZUS w Lublinie. – W tym roku podstawą wymiaru składek jest kwota 2115,60 zł.

Jest jednak wyjątek. Dotyczy on osób, które zakładają pierwszą działalność gospodarczą lub nową działalność po długiej przerwie od wcześniej prowadzonej. Takie osoby mogą płacić składki na preferencyjnych warunkach – od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku, czyli w roku 2012 od kwoty 450 zł. W roku 2013 minimalne wynagrodzenie wyniesie 1600 zł, więc preferencyjne składki będziemy liczyć od podstawy równej 480 zł.

By skorzystać z takiej ulgi, trzeba spełnić określone warunki. Niższe składki może płacić osoba, która przed dniem rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej w okresie 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadziła pozarolniczej działalności. Oznacza to, że z preferencji skorzystają przede wszystkim osoby, które zakładają pierwszą w życiu działalność gospodarczą.

– Niższe składki nie dotyczą jednak osób, które zakładając własną firmę, wykonują czynności wchodzące w zakres tej działalności na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy – zaznacza Korba.

Osoba, która spełnia wymienione warunki, może opłacać składki od niższej podstawy przez 24 pełne miesiące kalendarzowe od zgłoszenia do ZUS. Jeśli przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej od pierwszego dnia miesiąca, to ostatnim dniem obowiązywania ulgi jest upływający po dwóch latach ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc rejestracji w ZUS (np. od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2014 r.). Jeśli firma wystartuje później niż pierwszego dnia danego miesiąca, to ostatnim dniem obowiązywania ulgi jest upływający po dwóch latach ostatni dzień takiego samego miesiąca (np. od 10 listopada 2012 r. do 30 listopada 2014 r.).\

– Nie ma problemu, by po wznowieniu działalności nadal płacić preferencyjne składki, o ile tylko nie minęły jeszcze ustawowe 24 miesiące. Jeżeli przedsiębiorca ma taką potrzebę, może opłacać wyższe składki, choć przysługują mu te preferencyjne. Składki od niższej podstawy to przywilej, a nie obowiązek – wyjaśnia Magdalena Romańska-Ściseł, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek Oddziału ZUS w Lublinie.

Preferencje dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się w standardowej wysokości. Przy obniżonej podstawie nie trzeba za to odprowadzać składki na Fundusz Pracy.

Komentarze (7)

 • ~Przedsiębiorca 2012-11-06, 17:47

  ZUS powinno sie płacić tak jak podatekdochodowy, procent od uzyskanych dochodów. Jak firma ma trudniejszy okres i przynosi nizsze dichody ZUS powinien być niższy, a nie jak teraz nie obchodzi ich czy ma się zysk czy nie i tak trzeba bulić. Zlikwidować ZUS!!! Przez ZUS pada wiele małych firm. Jakby ZUS był liczony od faktycznego dochodu, to wiele firm działających na czrno ujawniło by się i państwo miało by dochody z podatków, a tak przez ZUS ludzie się ukrywają bo nie chca oddać ostatniej złótówki na Zakład Utylizacji Społeczeństwa.

 • ~paweł 2012-11-06, 17:59

  popieram przedisębiorce

 • ~Ronda 2012-11-06, 19:42

  Popieram przedisębiorce!

 • ~bezrobotny bez ... 2012-11-06, 20:20

  Przy obniżonej podstawie nie trzeba za to odprowadzać składki na Fundusz Pracy.-- I nie dodano że osoba nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych.

 • ~pawel d. 2013-01-10, 08:53

  Przeniosłem moją firmę do Delaware. Mam dosyć prowadzenia działalności w tym kraju - zbyt wysokie koszty zus i nic z tego nie mam. Spółkę LCC założyła i prowadzi dla mnie kancelaria Polinvestor. Jakość prowadzenia biznesu w Polsce i za granicą nie ma porównania, dlatego cieszę się z tej decyzji. Tak naprawdę moje jedyne koszty to 250 dolarów.... rocznej opłaty!

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.