A A AAktualności2010-04-19, 10:19komentarze (0)

Jak ZUS przeliczy Ci emeryturę? Spytaj dziś naszego eksperta

Jeżeli emerytura została ustalona w sposób mieszany, to można przeliczyć tę część, którą ZUS wyliczył według starych zasad.

Jeżeli emerytura została ustalona w sposób mieszany, to można przeliczyć tę część, którą ZUS wyliczył według starych zasad.

Emerytury z systemu zreformowanego też można podwyższyć. Przelicza się je według nieco odmiennych zasad niż tzw. stare świadczenia.

Jeżeli emerytura została ustalona w sposób mieszany, to można przeliczyć tę część, którą ZUS wyliczył według starych zasad.

– To przeliczenie odbywa się, jeżeli np. emeryt odnalazł jakieś dokumenty, którymi ZUS nie dysponuje, a które mogą podwyższyć jego staż pracy czy podstawę wymiaru i dotyczą okresów sprzed przyznania emerytury – mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS w Lublinie.

ZUS przelicza starą część świadczenia zgodnie z regułami opisanymi w poprzednim poradniku Dziennika Wschodniego (z 29 marca br.), czyli zgodnie z art. 111 ustawy emerytalnej.

Pracujący emeryt
Jeśli emeryt pracuje po przyznaniu emerytury, to na jego koncie są gromadzone kolejne składki i też można jego świadczenie przeliczyć. Wtedy nie jest istotne, czy ZUS ustalił emeryturę w sposób mieszany, czy w całości według nowych zasad. Zakład przeliczy świadczenie emeryta zgodnie z art. 108 ustawy emerytalnej.

Im więcej lat, tym więcej pieniędzy
– Im starsza jest osoba występująca o przeliczenie, tym kwota, która zwiększy jej świadczenie, będzie wyższa – wyjaśnia Korba. W przypadku przeliczenia po dodatkowych okresach pracy, uwzględnia się wiek, w jakim wnioskodawca występuje o przeliczenie. Co ważne, jeśli składa się wniosek o przeliczenie emerytury z FUS, to ZUS automatycznie przeliczy także okresową emeryturę kapitałową.

Raz w roku
Przeliczenie może nastąpić raz w roku kalendarzowym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy emeryt przestaje podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. ZUS może wtedy przeliczyć świadczenie niezależnie od aktualnego roku kalendarzowego.

Podobnie jak przy świadczeniach z FUS, emerytury pomostowe, których wysokość ZUS ustalił w całości według zreformowanego systemu, można przeliczyć zgodnie z art. 108. Poza tym w każdym momencie może ulec zmianie wysokość kapitału początkowego. Jeśli emeryt udowodni, że przed 1 stycznia 1999 r. miał okresy ubezpieczenia, o których do tej pory ZUS nie wiedział, to Zakład będzie mógł je uwzględnić w stażu pracy lub podstawie wymiaru. Co za tym idzie, będzie mógł podwyższyć kapitał początkowy i w konsekwencji samą emeryturę.

Emerytura nauczyciela
Inaczej jest z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi. Nawet, jeżeli nauczyciel pracuje, to nie może sobie doliczyć dodatkowo wypracowanych składek do dotychczas uzbieranych i przeliczyć na tej podstawie świadczenia.
 

DZIŚ REDAKCYJNY DYŻUR EKSPERTA
Masz pytania, wątpliwości? Zadzwoń
Na wszelkie pytania naszych Czytelników w sprawie przeliczania nowych świadczeń będzie dziś odpowiadać Beata Muciek – naczelnik Wydziału Kapitału Początkowego oraz Emerytur i Rent z Systemu Zreformowanego z Oddziału ZUS w Lublinie. Z telefonów stacjonarnych prosimy dzwonić w godz. 13.30–14.30 pod bezpłatny numer redakcyjny 800 303 983.

 

 

 

Komentarze

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.