A A AAktualności2010-11-07, 10:01komentarze (2)

Jak obliczyć okresy składkowe i nieskładkowe do emerytury

Jeśli staramy się o emeryturę lub rentę, ZUS prosi nas między innymi o udokumentowanie naszych okresów składkowych i nieskładkowych.

Jeśli staramy się o emeryturę lub rentę, ZUS prosi nas między innymi o udokumentowanie naszych okresów składkowych i nieskładkowych.

Jeśli staramy się o emeryturę lub rentę, ZUS prosi nas między innymi o udokumentowanie naszych okresów składkowych i nieskładkowych. Sprawdź, co się do nich zalicza i jak je udowodnić.

Okresy składkowe i nieskładkowe wymienia ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W okresach składkowych zawiera się m.in. nasz staż pracy.

– To, najprościej mówiąc, te okresy, za które były za nas opłacane składki emerytalne i rentowe. To czas, kiedy byliśmy zatrudnieni na umowę o pracę, okres prowadzenia działalności gospodarczej, czas pobierania zasiłku macierzyńskiego, służby wojskowej w Wojsku Polskim oraz m.in. służby w policji, milicji, Urzędzie Ochrony Państwa, służbie celnej itp. – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik oddziału ZUS w Lublinie.

Za granicą i na roli
Okresami składkowymi są też niektóre okresy sprzed 15 listopada 1991 r., za które były uregulowane składki albo nie było obowiązku ich opłacania. Chodzi m.in. o zatrudnienie za granicą na podstawie skierowania za zgodą polskich władz, okresy pracy przymusowej czy czasowego pozostawania bez pracy z powodu braku możliwości jej otrzymania.

Okresy składkowe należy potwierdzić świadectwami pracy, zaświadczeniami lub innymi dokumentami z przebiegu ubezpieczenia.

Do ustalenia prawa do emerytury mogą być też zaliczane tzw. okresy rolne. Chodzi tutaj o takie okresy, kiedy dana osoba pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców czy dziadków albo sama takie gospodarstwo prowadziła. – Jeśli osoba ubiegająca się o emeryturę ma za mało okresów składkowych, ZUS może uzupełnić staż pracy okresami rolnymi, które wnioskodawca udowodni – dodaje Korba.

Studia i urlop wychowawczy
Okresy nieskładkowe to okresy, za które nie zostały opłacone składki, ale są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury.

– Są to np. okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy świadczenia przedemerytalnego. Do okresów nieskładkowych zalicza się też studia w szkole wyższej – wymienia Justyna Świerszcz, zastępca naczelnika Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent oddziału ZUS w Lublinie. – Ale uwaga: liczy się tylko programowy okres studiów. Jeśli ktoś studiował na jednolitych pięcioletnich studiach magisterskich, to okres nieskładkowy wynosi właśnie 5 lat, nawet gdy w rzeczywistości student kształcił się na uczelni dłużej.

Ważne jest też, by student naukę ukończył. Studia bez dyplomu nie liczą się jako okres nieskładkowy. Innym typowym przykładem okresu nieskładkowego jest urlop wychowawczy. – Chodzi o okres opieki nad dzieckiem do 4 roku życia w wymiarze 3 lat na każde dziecko. Łącznie jako okresy nieskładkowe można doliczyć nie więcej niż 6 lat urlopów wychowawczych – podkreśla Świerszcz.

Limitowane
Ustawa określa limit okresów nieskładkowych, jakie ZUS może wliczać do emerytury. Zakład może je uwzględnić tylko w wymiarze jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Dla przykładu: osobie, która udowodniła 15 lat okresów składkowych, można doliczyć maksymalnie 5 lat okresów nieskładkowych, czyli jedną trzecią z 15 lat.
Okresy składkowe i nieskładkowe mają największe znaczenie przy ustalaniu prawa do emerytury ze starego systemu. W zreformowanym systemie liczą się przede wszystkim wtedy, gdy nowa emerytura jest wyliczona w sposób mieszany, a emerytura wyliczona ze składek będzie niższa. Istotny jest też fakt udowodnienia odpowiedniego stażu składkowego i nieskładkowego, ponieważ tylko wówczas emerytura (o ile jest niska) może być podwyższona do kwoty najniższej gwarantowanej emerytury.

ZADZWOŃ I POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM
W poniedziałek w godzinach 13-14 na pytania naszych Czytelników odpowiadać będzie Justyna Świerszcz, zastępca naczelnika Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent Oddziału ZUS w Lublinie. Bezpłatna infolinia: 800 303 983

Komentarze (2)

  • ~alicja 2013-01-05, 17:26

    Skoro osoba przebywajaca na urlopie wychowawczym püodlegala ubezpieczeniom spolecznym to jaki to okres????tez nieskladkowy????Zaklady uspolecznione do 1998 roku odprowadzaly skladki za wszystkich pracownikow,ktore szly do jednego worka.Pojecie okresow nieskladkowych wprowadzono od 15 listopada 1991 roku to co z urlopami wychowawczymi w czasie ktorych osoby pobieraly zasilku wychowawcze a one byly wyplacane z funduszy na ubezpieczenie spoleczne.Orzeknijcie sie wreszcie i nioe robcie ludziom wody z mozgu.Narod polski nie jest glupi.Mamy duzo wyxksztalconych luidzi naprawde tylko mlodzi ci,ktorzy umia myslec pokazali wam juz ogon,niedlugo juz nie bedzie miala kto pracowac na biurokratyczna machine.Przestancie obchodzic wyrok SN,ktory wyraznie wyjasnil np. sprawe przechodzenia na wczesniejsze emerytury i podleganie ubezpieczeniom spolecznym.Tak jak w tym kraju to nigdzie nie zmieniaja sie przepisy a sa to takie przepisy.....nie bede komentowala,kazdy a zwlaszcza ZUS interpretuje je jak sobie chce i wysyla ludzi emerytow do Sadow po emerytutry.Jak nalezy liczyc urlopy sprzede 1991 roku  do 15 listopada do kapitalu i do emerytur?????Zadzwonilam dzisiaj do Archiwum i dokumenty leza powiazane sznurami smierdzace plesnia,roz7walaja sie w rekach a wy wysylacie ludzi do archiwum,gdzie sa skladowane dokumenty w szopach.W czasie trwania urlopu wychowawczego otrzymalam z zakladu uspolecznionego listy üplac ile zaklad wyplacal osobom na urlopach wychowawczych  zasilku wychowawczego,rekompensat, co püowinno wliczyc sie do kapitalu8 poczatkowego i9 do podstawy emerytury 0 a gdzie podzialy sie skladki ,ktore odprowadzaly zaklady pracy w latach do 1998 roku w deklaracjach bezimiennych.???????Akta prawne w tym czasie je nalezy odpowiednio interpretowac -a jhaka jest interpretacja ZUS????

  • ~nika45 2014-02-16, 16:17
    pokaż komentarz
Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.