A A ADotacje UE2010-04-01, 13:29komentarze (0)

Dopłata do owoców miękkich to najwyższa unijna subwencja specjalna

Najmniejsza działka, do której można występować o dopłatę, to 10 arów. Dotyczy to także uprawy owoców miękkich.

Najmniejsza działka, do której można występować o dopłatę, to 10 arów. Dotyczy to także uprawy owoców miękkich.

Maliny i truskawki należą do nielicznych upraw, przy których ryzyko opłacalności produkcji praktycznie nie istnieje. Jeśli wystąpi nieurodzaj bądź „klęska urodzaju” sprowadzi ceny do szokująco niskiego poziomu, unia i tak wyrówna straty wysoką subwencją, wynoszącą 400 euro do hektara. Z tego dobrodziejstwa polscy rolnicy będą korzystać już trzeci rok.

 

Warunki, jakimi obwarowane jest uzyskanie tych pieniędzy, nie są trudne do spełnienia.

Po pierwsze – trzeba we wniosku o dopłaty działkę obsadzoną tymi roślinami oznaczyć symbolem OM (malina) – gdy uprawiamy maliny lub OM (truskawka) – gdy uprawiamy truskawki..

Po wtóre – do 2 sierpnia do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa należy dostarczyć umowę zawartą z punktem skupu oraz umowę punktu skupu z przetwórcą na sprzedaż plonu z tej działki. Jeszcze lepiej. gdy zawrzemy umowę bezpośrednio z przetwórcą, jednym z wciąż licznych na naszym terenie zakładów przetwórstwa owocowo–warzywnego. Musi być w niej podany areał nasadzeń, zgodny się z tym, jaki podaliśmy we wniosku o dopłatę.

– Nawet w przypadku, gdy umowa jest wieloletnia, rolnik jest zobowiązany dostarczać ją do agencji na nowo każdego roku. Należy pamiętać o opatrzeniu jej stosownymi pieczątkami i podpisami, o czym rolnicy niekiedy zapominają – mówi Agnieszka Ronowicz-Gałęga, starszy specjalista lubelskiego biura powiatowego ARiMR.

W ubiegłym roku tylko w lubelskim biurze powiatowym rolnicy złożyli blisko 1900 wniosków o dopłaty do owoców miękkich, w tym prawie 500 do truskawek. Jeszcze więcej było ich w malinowym zagłębiu w rejonie Opola, co świadczy o atrakcyjności tego działania.

Komentarze

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.